Ahogy az utóbbi években megszokhattuk, idén is négy megkülönböztető mezért zajlik a küzdelem a Tour de Hongrie során. Az emelkedők királyát 2024-ben is a piros illeti meg.
Bár hegyeken és hágókon átvágó kerékpárversenyek már a XX. század elején elterjedtté váltak, ráadásul látványos küzdelmeik miatt a szurkolók körében is hamar közkedveltek lettek, a hegyek legjobbjainak díjazására csak jóval később került sor. A Tour de France ugyan már az 1930-as években is díjazta az egy-egy csúcsot leggyorsabban meghódító kerékpárosokat, de megkülönböztető trikóval járó összetett versenyt csak 1975-ben írt ki először számukra.
A 2017-es Tour de Hongrie piros trikósa, az eritreai Amanuel Ghebreigzabhier azóta a Lidl-Trek WorldTour csapatát erősíti
A hegyi pontverseny kiszámítása némileg bonyolultabb, mint a klasszikus összetett sorrend meghatározása. Az egyes szakaszok során a szervezők az emelkedők tetején hegyi hajrákat jelölhetnek ki, melyeken a versenyzők az áthaladás sorrendjének megfelelően gyűjthetnek pontokat. A megszerezhető pontok mennyiségét meghatározza az emelkedő nehézsége is, hiszen egy hosszabb és meredekebb hegy tetejére elsőként felérni jóval nagyobb kihívás, mint egy rövidebb, lankásabb domb meghódítása. Emiatt a szervezők különböző kategóriákba sorolják a kaptatókat.
A Tour de Hongrie-n három kategóriát különböztetünk meg. 2024-ben egyetlen első kategóriás csúcs vár a mezőnyre: a Kékes tetején a szakaszgyőzelemmel járó pontok és bónuszmásodpercek mellett 15 hegyi pont is szerezhető. A második kategóriás emelkedők (mint például a pécsi befutó) során 10, a harmadik kategóriásoknál 5 pont üti a leggyorsabb markát.
Rothmer Balázs az akkor még pöttyös hegyi trikóban (1997)
A Magyar Körversenyen először az 1960-as években használtak hegyi részhajrákat. Ekkor egy-egy komolyabb emelkedő tetején akár egy perces időjóváírást is lehetett gyűjteni! Az első hegyi trikó – a Tour de France mintájára – a piros-fehér pöttyös dizájnt kapta, ezt az észt Martin Kukk húzhatta magára 1993-ban.
Három évvel később, 1996-ban az első magyar hegyi trikóst is megkoronázták: Steig Csaba, a Szolnoki Cukorgyár kerékpárosa szerezte meg a mezt. Később a mez igazi kaméleonná alakult: az aktuális támogatók függvényében 2001 és 2004 között kékben, 2005-ben pirosban, 2006 és 2008 között ismét pöttyösben pompázhatott. 2015 óta ismét pirosban kereshetjük a hegyi pontverseny aktuális éllovasát.
A 2004-es Tour de Hongrie hegyi pontversenyének győztese, Garamszegi László kék trikót vehetett át
Ahogy a Tour de France-on, úgy Magyarországon is már-már hagyománynak számít, hogy a hegyek legjobbja a Cofidis által támogatott piros trikót ölthet magára.
A Tour de Hongrie hegyi pontversenyének győztesei: