Örömmel jelenthetjük be, hogy a Tour de Hongrie is csatlakozik a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) Klímavédelmi Akciótervéhez, melynek célja a klímaváltozás hatásainak mérséklése, és a hozzájárulás egy élhetőbb és fenntarthatóbb jövőhöz.
A szövetség a november 18-án hozta nyilvánosságra a kezdeményezést támogató nemzeti szövetségek, versenyszervezők, egyesületek és közvetítő társaságok névsorát. A megnevezett 80 szervezet között szerepel például a Tour de France lebonyolításáért is felelős Amaury Sport Organisation (ASO), vagy a Giro d’Italia főszervezője, az RCS. Az okiratot hét WorldTeam is aláírta: a Jumbo-Visma, a Cofidis, a BikeExchange – Jayco, a Trek – Segafredo, az EF Education – Easypost, a Bahrain – Victorious és az UAE Team Emirates. Magyar részről a Tour de Hongrie-t szervező Vuelta Kft. és a Magyar Kerékpáros Szövetség szerepel a szignózók között. A Magyar Kerékpáros Körverseny szervezőbizottságának részéről Eisenkrammer Károly főszervező írta alá az okiratot.
Az utóbbi években számos olyan lépést tettek a Tour de Hongrie szervezői, melyek az okiratban részletesen kifejtett környezetvédelmi célok eléréséhez járultak hozzá. Ezek közé tartozik az eszközök újrafelhasználása és újrahasznosítása, valamint a logisztika átszervezése is. A Tour de Hongrie az ország egésze helyett évről évre más és más, szűkebben vett régiók bemutatására törekszik. Így csökkennek a rajt- és célvárosok, illetve a szálláshelyek közötti távolságok, ezáltal pedig a számtalan járművet tartalmazó karaván károsanyag-kibocsájtása és ökológiai lábnyoma is. Ehhez kapcsolódik az olyan teljesen elektromos hajtású járművek használata, mint a Skoda Enyaq, mely 2022-ben is a Tour kísérője volt.
A környezettudatosság szempontjából megkerülhetetlen feladatunk a kerékpározás népszerűsítése is, hiszen fenntartható közlekedési formaként nagyban hozzájárulhat nem csak személyes egészségünkhöz, de bolygónkéhoz is. A kerékpáros oktatásban országszerte kiemelt szereplővé vált BringaSuli programunk, mely a legkisebbektől a legnagyobbakig mindenkinek lehetőséget nyújt a biztonságos kerékpározás alapjainak elsajátítására.
Mindezek mellett jótékonysági kezdeményezésekkel is igyekszünk kifejezni elköteleződésünket a fenntarthatóság és a környezetvédelem iránt. Ezek közé tartozott 2022. szeptemberében tartott kiárusításunk, mely során az érdeklődők becsületkassza alapon vásárolhattak maguknak Tour de Hongrie-s termékeket. A befolyt összeg teljes egészét faültetésre fordítottuk, a növények a kőbányai Újhegyi Uszoda előtt leltek új otthonra.
A ProSeries tagság kivívásával a jövőben a Tour de Hongrie minden eddiginél zöldebb sportrendezvénnyé válhat, hiszen a sorozat különböző szervezői között a kölcsönös együttműködés nem csupán szándékolt, de kifejezetten elvárt.
A csatlakozó szervezetek nyolc pontban vállaltak elköteleződést a klímavédelem mellett, melyek az alábbiak:
Közvetlen (Scope 1), vásárolt energiából származó (Scope 2) és egyéb közvetett (Scope 3) kibocsátásunk tudományos alapú számon tartásával és felügyeletével igyekszünk hozzájárulni a sport klímasemlegessé válásához. A kezdeményezéshez csatlakozó más szövetségekkel közösen megosztjuk egymással eredményeinket és tapasztalatainkat, hogy hatékonyabban nézhessünk szembe a kihívásokkal.
Kommunikációs csatornáink segítségével erősítjük a szélesebb értelemben vett közönségünk elköteleződését a kerékpározás iránt, ezáltal is hozzájárulva egyre erősödő szerepéhez a fenntartható jövőért folytatott harcban. Szurkolóink, munkatársaink és partnereink körében is népszerűsíteni fogjuk a környezetbarát közlekedési módokat.
Minden apró lépés, amely erősíti a globális felmelegedést, növeli az extrém időjárási körülmények, hőhullámok, áradások és aszályok kockázatát, ennek következményei pedig a kerékpársportot is alapjaiban alakíthatják át: a sportolók, a nézők és a dolgozók egészségét is kockáztatják. Közös munkák célja a kockázat minimalizálása, és egy olyan klímavédelmi stratégia kialakítása, mely biztosíthatja sportágunk hosszútávú jövőjét.
A fenntartható forrásokból származó erőforrások környezetvédelmi, társadalmi, gazdasági és erkölcsi szempontból is pozitívan hatnak egy szervezet működésére. Befolyásunkat arra használjuk majd, hogy a felelős fogyasztást helyezzük előtérbe, ezáltal is hozzájárulva a biodiverzitás védelméhez és a fenntartható fejlődéshez.
Gazdaságosan és előre tervezett módon igyekszünk átállni a tisztább energiafelhasználásra.
Hulladékgazdálkodásunk zöldebbé tételével hozzájárulhatunk ahhoz, hogy sportágunk és rendezvényünk a Föld ekológiai határain belül működhessen. A természetes anyagok előtérbe helyezésével semmi nem vész kárba, miközben környezetünk tiszta és zöld marad.
Sportágunk egyik legfontosabb kérdése a hatalmas távolságok miatt a közlekedés zöldebbé tétele. Ehhez a szűkebb régiókra szabott útvonalak, a környezetkímélést előtérbe helyező pontosabb logisztika, illetve az elektromos hajtású karavánjárművek használata egyaránt hozzájárul.
Az azonnali és jelentős lépések, melyeket biodiverzitásunk védelmében teszünk, segíthetnek fenntartani természeti kincsinket, megőrizni vad élőhelyeinket, és megvédeni veszélyeztetett fajainkat. Ezekben a kérdésekben a társadalmi felelősségvállalás erősítése is feladatunk.
Az aláírók teljes listája és a Klímavédelmi Akcióterv részletei angolul itt olvashatók.