logo
blog single

Érdekességek a 2024-es Tour de Hongrie-ról

Thibau Nys a verseny legfiatalabb 21. századi győztese, Mark Cavendish minden idők második legeredményesebb kerékpárosa, Dina Márton pedig a fehér trikó rekordere lett – összegyűjtöttük Nektek az idei Tour de Hongrie legizgalmasabb statisztikáit.

• A mezőnyben 29 ország versenyzői álltak rajthoz. A legtöbben az olaszok képviseltették magukat (20), majd a belgák (13), a spanyolok (13) és a magyarok (12) következtek a sorban.
  • A 119 versenyzőből 103 európai állampolgár volt. Nyolcan érkeztek Ausztrália és Óceániából, ketten (Jukija Arasiro és Jegvenyij Gidics) Ázsiából, ketten (Natnael Tesfatsion és Byron Munton) Afrikából, ketten (Roberto Carlos González és Andrew August) Észak- és Közép-Amerikából, ketten (Álvaro José Hodeg és Edoardo Sepúlveda) pedig Dél-Amerikából.
  • Összesen 43 versenyző vett részt élete első Tour de Hongrie-ján. A skála másik végén Filutás Viktor áll, aki kilencedik részvételével Kusztor Pétert megelőzve egyedüli rekorderré vált.
  • Nemcsak 2024-ben, de 2015 óta a verseny történetében is a legfiatalabb induló volt a befutó napján 18 éves és 134 napos Feldhoffer Bálint.
  • A skála másik végén az INEOS rutinos ausztrálja, a befutó napján 40 esztendős és 283 napos Cameron Wurf áll.
  • Összesen hat regnáló nemzeti bajnok vett részt a Tour de Hongrie-n: Mathias Vacek (Csehország), Marc Hirschi (Svájc), Emils Liepins (Lettország), Emanuel Buchmann (Németország), Dusan Rajovic (Szerbia), Lucas Eriksson (Svédország).
  • Mark Cavendish 164. profi győzelmét aratta Kazincbarcikán – ezzel az örökranglista 2. helyére ugrott előre. Már csak Eddy Merckx áll előtte (277).
  • A korábbi világbajnok már a harmadik győzelmét szerezte május 9-én: 2009-ben és 2013-ban a Giro d’Italián ugyanezen a napon nyert szakaszt.
  • Cavendish pályafutása 100. Astanás versenynapját ünnepelhette győzelemmel.
  • 38 évesen és 354 naposan Cavendish a Tour de Hongrie újkori történetének legidősebb szakaszgyőztese lett.
  • Thibau Nys 21 évesen és 181 naposan a verseny legfiatalabb összetett győztese Bebtó Zoltán (1997) óta.
  • Nys mindössze pályafutása második többnaposát nyerte meg a 2022-es Fleche de Sud (2.2) után.
  • Szintén Nyshez köthető érdekesség, hogy Krists Neilands (2019) óta ő az első versenyző, aki sárga trikóban tudott szakaszt nyerni a Tour de Hongrie-n.
  • Nys győzelmével a Tour de Hongrie egyik legkülönlegesebb szériája is folytatódott: az elmúlt 13 kiadásban 13 különböző nemzetiségű győztes született. Emellett zsinórban 15. alkalommal avatott új összetett bajnokot a verseny.
  • Sam Welsford karrierje kilencedik profi győzelmét szerezte Hajdúszoboszlón – ebből idén már a negyediket.
  • Dina Márton immár negyedik alkalommal nyerte el a legjobb magyar versenyzőnek járó fehér trikót, ezzel megdöntve Istlstekker János (3) rekordját.
  • Martin Voltr öt év (2019, Jan Bárta) után az első cseh összetett éllovasa lett a Tour de Hongrie-nak, miután a 2. etapon magára ölthette a sárga trikót.
  • A versenyen a legtöbb kilométert szökésben az Astana töltötte (524 km), az Epronexet (432 km) és az MBH Bank Colpack Ballant (389 km) megelőzve. Mindössze három csapat nem küldött egyáltalán versenyzőt a szökésekbe: az UAE Team Emirates, a Lidl-Trek és a Tudor Pro Cycling Team.
  • A verseny legkisebb versenyzője a 165 cm magas, 53 kilós Mikel Bizkarra (Euskaltel Euskadi) volt. A legmagasabb a 195 centis Kelland O’Brien (Jayco AlUla), a legnehezebb a 85 kilós Gleb Syritsa (Astana Qazaqstan).
  • Frank van den Broek volt az egyetlen versenyző a mezőnyben, aki minden egyes nap javítani tudott a szakaszon elért eredményén és összetett helyezésén.