2024-ben a rivaldafény középpontjába a Tour de Hongrie történetének első két elit országúti világbajnoka került, a verseny legkiemelkedőbb teljesítményét ugyanakkor egy fiatal belga tehetség szolgáltatta.
Peter Sagan és Mark Cavendish a csapatbemutatót követő sajtótájékoztatón Hajdúszoboszlón
A 2024-es Tour de Hongrie elsősorban két szupersztár részvételéről marad emlékezetes. Peter Sagan bár hivatalosan 2023-ban a legmagasabb szinten visszavonult, a párizsi olimpiára való felkészülése jegyében kisebb versenyeken vállalta az indulást bátyja kontinentális csapatában, a Pierre Baguette-ben. Bár a háromszoros világbajnok, hétszeres Tour de France zöld trikós szlovák klasszis két szívműtéten is átesett a verseny előtt, ötkarikás mountain bike kvalifikációs kísérlete pedig kudarcba fulladt, a Tour de Hongrie-n a verseny egyik legmeghatározóbb egyénisége volt. Csapattársai munkáját vízhordóként segítette, Hajdúszoboszlón sprintfelvezetéssel is próbálkozott, a Kékestetőn felfelé pedig rögtönzött dedikálást is tartott egy szerencsés szurkolónak. Útját magyar és külföldi rajongók armadája kísérte szerte az országban.
Cavendish szakaszgyőzelmet ünnepel Kazincbarcikán
Mark Cavendish teljesen ellentétes előjelekkel érkezett a Magyar Körversenyre. Cav 34-szeres Tour de France-szakaszgyőztesként a legendás belga Eddy Merckx-szel holtversenyben tartotta a francia háromhetes vonatkozó rekordját, így 2024-ben mindent a 35. diadalnak rendelt alá. Felkészülésére keresve sem találhatott volna optimálisabb viadalt a Tour de Hongrie-nál, így csapata, az Astana a Tourra készülő felvezető vonatát is magával hozta Magyarországra. Cavendish nem is okozott csalódást – Kazincbarcikai etapsikere versenyünk történetének egyik legemlékezetesebb pillanatává vált. Július harmadikán Saint-Vulbasban aztán a sporttörténelmi siker is összejött, így Cavendish minden idők legeredményesebb Tour de France szakaszgyőztesévé vált.
Az első szakasz rajtjának Karcag adott otthont
A Tour de Hongrie szakaszgyőzteseinek listáját böngészve ugyanakkor nem Cavendish az egyetlen nagy név. A nyitóetapon kaotikus sprintbefutó döntött a győzelem sorsáról, ahol egy súlyos bukás borzolta a kedélyeket. Szerencsére Campbell Stewart és Sebastian Kolze Changizi is megúszta súlyos sérülések nélkül az esetet, a versenyt azonban fel kellett adniuk. A káoszban az ausztrál Sam Welsford lavírozott a legjobban, így a BORA – hansgrohe sprintere ölthette magára a verseny első sárga trikóját.
Az ausztrál Sam Welsford (BORA - hansgrohe) győzött a nyitóetapon
Welsford másnap is megszorongathatta volna Cavendisht, a felvezetés során azonban Dylan Groenewegen az utolsó kanyarban az útpadkához szorította. A kétszeres Tour de Hongrie-szakaszgyőztes hollandot meg is büntették az esetet követően. Mindez azt eredményezte, hogy a sárga trikó bónuszmásodperceivel egy szökevényhez került: a Pierre Baguette cseh bringása, Martin Voltr vehette fel.
A verseny egyik kellemes meglepetése: a cseh Martin Voltr (Pierre Baguette) sárga trikóban a második szakasz után
Május 10-től már az összetett esélyeseké volt a főszerep, a Kékestetőn azonban nem az egyértelmű papírforma érvényesült. A mezőnyben ezúttal is remek hegyimenők kaptak helyet: a Tour de France negyedik helyezett Emanuel Buchmann, a Liége-Bastogne-Liége-győztes Wout Poels vagy a címvédő Marc Hirschi is ott volt a rajtnál. Magyarország legmagasabb hegyén mégsem ők ünnepelhettek: Buchmann támadása túl hosszúnak bizonyult, Thibau Nys pedig könnyedén lesprintelte.
Thibau Nys Marc Hirschit legyőzve zsinórban a második szakaszgyőzelmét aratta Etyeken
A korosztályos országúti Európa-bajnok és cyclo-cross világbajnok Nysről köztudott volt, hogy kiváló végsebességgel rendelkezik és jól bírja a rövid, meredek emelkedőket, de a Kékeshez hasonló hosszú hegymenetekben nem jeleskedett korábban. Kiváló formája a folytatásra is kitartott: a szakasz legnagyobb esélyeseként magabiztosan győzött az etyeki emelkedős sprintben, majd a pécsi körpályán is átvette Buchmannék támadásait, így megtartotta a sárga trikót. A német bajnoknak a második hely maradt összetettben, a harmadik a pécsi etapot behúzó Wout Poels lett. Szakaszgyőzelmeinek köszönhetően a ponttrikó is Nysnél landolt, a hegyek királyának járó piros mezt pedig a Flanders – Baloise bringása, Siebe Deweirdt vihette haza.
A 2024-es Tour de Hongrie összetett dobogósai: Emanuel Buchmann (BORA - hansgrohe), Thibau Nys (Lidl - Trek) és Wout Poels (Bahrain Victorious)
2024-ben 12 magyar versenyző vághatott neki a Tour de Hongrie-nak: Dina Márton, Pápai Ádám, Peák Barnabás, Szijártó Zétény, Feldhoffer Bálint és Filutás Viktor a magyar válogatott; Karl Ádám, Istlstekker Zsolt, Orosz Gergő és Rózsa Balázs az Epronex – Hungary; Valent Márk az MBH Bank Colpack Ballan, Fetter Erik pedig a Polti Kometa színeiben volt ott a rajtnál.
A magyar válogatottnál volt ok az ünneplésre a pécsi befutó után
A magyarok az egész versenyen aktívak voltak, szinte minden nap láthattuk őket elmenésben. A legjobb hazai kerékpárosnak járó fehér trikó Hajdúszoboszlón Rózsa, Kazincbarcikán pedig Istlstekker kezébe került, az Epronexnek a későbbiekben azonban nem volt ellenszere Dina Mártonra. Marci Kékestetőn a 15., Etyeken a 18., Pécsett és az összetettben pedig a 13. helyet szerezte meg, így több mint nyolc perces előnnyel győzött a magyarok különversenyében Valent Márk előtt. Dina 2019, 2022 és 2023 után immáron negyedik alkalommal lett az összetett legjobb hazai kerékpárosa, ezzel megdöntötte Istlstekker János rekordját.
Dina Márton zsinórban harmadszor, pályafutása során negyedszer lett a Tour de Hongrie legjobb magyarja
És ha már rekordok: Filutás Viktor például immár kilencedik alkalommal tekerte végig a megmérettetést, ezzel pedig egyedüli csúcstartóvá vált a vonatkozó rangsorban. Válogatott csapattársa, Feldhoffer Bálint eközben a verseny újkori történetének legfiatalabb indulója lett a maga 18 évével és 134 napjával.
45. Tour de Hongrie (2024. május 8-12., 851 km)
Szakaszgyőztesek:
1. szakasz (Karcag – Hajdúszoboszló, 166 km): Sam Welsford (ausztrál, BORA - hansgrohe) – sárgában: Welsford
2. szakasz (Tokaj – Kazincbarcika, 162 km): Mark Cavendish (brit, Astana Qazaqstan Team) – sárgában: Martin Voltr (cseh, Pierre Baguette)
3. szakasz (Kazincbarcika – Gyöngyös-Kékestető, 183 km): Thibau Nys (belga, Lidl – Trek) – sárgában: Nys
4. szakasz (Budapest – Etyek, 167 km): Thibau Nys (belga, Lidl – Trek) – sárgában: Nys
5. szakasz (Siófok – Pécs, 173 km): Wout Poels (holland, Bahrain Victorious)
Az összetett végeredmény:
1. Thibau Nys (belga, Lidl – Trek) 15:42:33
2. Emanuel Buchmann (német, BORA – hansgrohe) +0:12
3. Wout Poels (holland, Bahrain Victorious) +0:18
4. Diego Ulissi (olasz, UAE Team Emirates) +0:19
5. Marc Hirschi (svájci, UAE Team Emirates) +0:36
6. Harm Vanhoucke (belga, Lotto Dstny) +0:36
7. Callum Scotson (ausztrál, Jayco AlUla) +0:36
8. Damien Howson (ausztrál, Q36.5 Pro Cycling) +0:40
9. Oscar Rodriguez (spanyol, INEOS Grenadiers) +0:59
10. Yannis Voisard (svájci, Tudor Pro Cycling Team) +1:02
A gyorsasági pontversenyben:
1. (zöld trikóban) Thibau Nys (belga, Lidl – Trek)
A hegyi pontversenyben:
1. (piros trikóban) Siebe Deweirdt (belga, Flanders – Baloise)
A legjobb magyar versenyző:
13. (fehér trikóban) Dina Márton (magyar válogatott)