logo

2017

38. Tour de Hongrie: az első tengerentúli győzelem

A verseny történetének rekordjait, az utolsó pillanatig kiélezett küzdelmet hozta, s valódi vihart is "kavart" a 2017-es Tour de Hongrie, amelynek végén először avattak tengerentúli győztest a kolumbiai Daniel Jaramillo személyében. A 38. kiírás hőse volt a mindössze 18 esztendős Peák Barnabás, aki rutinos rókákat megszégyenítő tudatossággal, mindössze két másodperc hátránnyal második lett az összetett versenyben.

Nyugodtan mondhatjuk, még sosem előzte meg olyan óriási várakozás a Tour de Hongrie versenyét, mint 2017-ben. A szervezők rögtön a 2016-os Magyar Körverseny után pályázatot írtak a rajt- és célhelyszínekre, s a városok reakciója minden előzetes várakozást felülmúlt: csaknem háromszoros túljelentkezés után kellett az ideális helyszíneket kiválasztani. Ugyanez volt a helyzet a jelentkező csapatokkal kapcsolatban is: kétszer annyi nevezést kellett elutasítani, mint amennyit elfogadhattak a szervezők. A magyar kormány is mellszélességgel a Tour de Hongrie mellé állt: kormányhatározatban tűzte ki a célt: öt éven belül a régió meghatározó profi versenyei közé emelni a turisztikai szempontból is kiemelt fontosságú viadalt.

Tartottunk tőle, hogy a rendkívül erős mezőny "bedarálja" majd a hazai bringásokat, a remek magyar szereplésre nem számítottunk. A szombathelyi prológon a 2016-os győztes pályamenőt, a leggyorsabb magyar kerékpárost, Szalontay Sándort egy igazi nagyágyú előzte meg, az ausztrál világbajnok Scott Sunderland személyében. A dobogó harmadik fokára egy debreceni fiatal, Peák Barnabás állhatott fel, aki ettől kezdve meghatározó szerepet játszott a versenyen.

Az első szakaszt elképesztő vihar miatt kellett félbeszakítani, de a szervezők időben meghozott döntése után a mezőnyből senki sem szenvedett sérülést. A következő napokon viszont jó néhány, kisebb és nagyobb bukás borzolta a kedélyeket, több kerékpárost is kórházba kellett szállítani, szerencsére a "szokásos" kerékpáros sérüléseken túl mással nem kellett szembenézni. A siófoki és a ceglédi sprintbefutót követően a miskolci szakaszon, a Bükk emelkedőjén (és lejtőjén) sem dőlt el végleg a sárga trikó sorsa, hiszen a zárószakaszon még hat-hét kerékpáros is pályázhatott a végső győzelemre. A Hősök terén aztán az ausztrál Sunderland sprintgyőzelmével rendhagyó keretbe foglalta a Tourt, de a kolubiai Jaramillo ünnepelhetett igazán: a viadal történetében először nyert tengerentúli kerékpáros az összetettben. A harmadik helyen egy ekkor még ismeretlen tizenéves szlovén tehetség, egy bizonyos Tadej Pogacar végzett...

Peák Barnabás két mezt, a legjobb 23 évnél fiatalabbnak járó fehéret és a legjobb magyart illető celeste-zöldet is megszerezte, mindössze két másodperc hátránnyal Jaramillo mögött. A 18 esztendős fiataltől senki sem számított ilyen kiemelkedő szereplésre egy ilyen nehéz körversenyen. A 2017-es Tour de Hongrie az érdeklődést tekintve is csúcsokat döntött: a hatnapos sporteseményt élő televíziós és internetes közvetítés kísérte, a képernyők előtt és a pálya mellett százezrek szurkolták végig a magyar nemzeti körversenyt. A kormányhatározatban megfogalmazott cél öt lépcsőfokából az elsőt sikerült meglépni...

38. Tour de Hongrie (2017. június 27–július 2., 751 km)

Szakaszgyőztesek:
Prológ (Szombathely, 1 km, egyéni időfutam): Scott Sunderland (ausztrál, IsoWhey Sports SwissWellness) - sárgában: Sunderland
1. szakasz (Keszthely - Zalaegerszeg, 145 km): Törölve - sárgában: Sunderland
2. szakasz (Velence - Siófok, 138 km): Ziga Jerman (szlovén, Rog - Ljubljana) - sárgában: Jerman
3. szakasz (Paks - Cegléd, 178 km): Matti Manninen (finn, Team FixIT.no) - sárgában: Sunderland
4. szakasz (Karcag - Miskolc, 177 km): Daniel Jaramillo (kolumbiai, UnitedHealthCare) - sárgában: Jaramillo
5. szakasz (Jászberény - Budapest, 112 km): Scott Sunderland (ausztrál, IsoWhey Sports SwissWellness)